دسته‌ها
Uncategorized

رفع مشکل تبدیل حروف فارسی به علامت سوال (؟)

رفع مشکل تبدیل حروف فارسی به علامت سوال (؟)

امروز متوجه شدم مدتی ست که بعضی از متن های فارسی وبلاگ به شکل علامت سوال (؟؟؟…) نشان داده می شوند. این متن ها آنهایی نبودند که از دیتابیس خوانده می شدند، بلکه آنهایی بودند که مستقیما در فایل های php نوشته شده بودند. نمایش آنها تا چند روز پیش درست بود و نمیدانم چه اتفاقی افتاد که این خرابی پیش آمد، اما بهرحال به دنبال راه حل گشتم. در اینترنت هرچه جستجو کردم (چه فارسی و چه انگلیسی) همه راه حل ها برای تصحیح encoding جدول های درون دیتابیس و یا connection مربوطه بود. هیچکدام از تصحیح فرمت encoding فایل ها چیزی نگفته بود. خودم با نرم افزار Notepad++ راهی را امتحان کردم و مشکل حل شد. از آنجاییکه ممکن است این مشکل برای هر فارسی زبان دیگری نیز پیش بیاید و راه حلی در اینترنت به سادگی پیدا نکند تصمیم گرفتم آنرا اینجا منتشر کنم.

ابتدا اگر نرم افزار Notepad++ را ندارید، این نرم افزار رایگان را از اینجا دانلود کنید. انصافا نرم افزار ساده و سبک و بسیار بدردبخوری ست! فرقی نمی کند که به چه زبانی برنامه نویسی کنید، احتمالا این نرم افزار به دردتان می خورد.

سپس آن فایل هایی را که کاراکترهای فارسی درونشان به صورت علامت سوال نمایش داده می شوند را با این نرم افزار باز کنید، از منوی بالا وارد Encoding شوید و Encoding in UTF-8 without BOM را انتخاب کنید. فایل را Save کنید و دوباره باز کنید (اگر با سرور کار می کنید آنرا بر فایل روی سرور overwrite کنید). همانطور که می بینید به همین سادگی مشکل برطرف شد!

نکته فنی: نرم افزار Notepad ویندوز هم در پنجره Save As قابلیت انتخاب کدگذاری UTF-8 را دارد، اما حتما از BOM استفاده می کند. در این حالت یک کاراکتر اضافی مزاحم در ابتدای فایل وجود خواهد داشت که هم ممکن است صفحات HTML را بهم بزند و هم ممکن است باعث شود در صفحات PHP هنگام کار با Cookie یا Session با خطای "Headers already sent" مواجه شوید، چرا که این کاراکتر اضافی قبل از هرچیز برای Client ارسال شده است.

اردلان نقش

استوریج
خرید پاوربانک
خرید سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =